• John Gilet Building
  • McDonald's
  • Gage Road Brewing Co
  • Stevemattbeach.com
  • Ed Square
  • Patriot Bloodstock
  • A Plus Homes
  • Yello Concrete Pumping
  • Dulux Trade Centre Guildford West
  • Boost Juice Winston Hills
  • Canley Heights RSL

We’re for culture, competition and community.

BECOME A LIONS CRICKET MEMBER TODAY

Join our cricket community where we pride ourselves on sportsmanship, determination and skill. 

LATEST NEWS

Green Shield Trials

All applications wishing to trial for the clubs Green Shield 2022/2023 season, follow the link below for an expression of interest. A member of our coaching staff / Committee will be in touch with more information https://forms.gle/N3X7w63sDVUjYt8f6

Registration now open!

Registration now open!

PLAYING FOR THE LIONS

Anthony Clark

We chat to Club legend Anthony Clark (1st Grade cap #65) about his time playing for the lions

RESULTS

League Table

PosTeamPWLDTNRBPPointsNRR
1000000000
1000000000
1000000000
1000000000
1000000000

UPCOMING MATCHES

Matches

DateMatchTime/ResultsVenue
Poidevin- Gray U/21 Round 3 - VS Northern District
Asquith Oval
Kingsgrove Sport Twenty20 Cup Round 3 - VS Northern District
Asquith Oval
Round 4 Fourth Grade - VS Mosman
Balmoral Oval
Round 4 Fifth Grade - VS Mosman
Don Dawson Oval
Round 4 First Grade - VS Mosman
Rosedale Oval
Round 4 Second Grade - VS Mosman
Allan Border Oval
Round 4 Third Grade - VS Mosman
Fairfield Oval
Round 3 First Grade - VS Sydney
Drummoyne
Round 3 Fifth Grade - VS Sydney
Ryde Oval
Round 3 Second Grade - VS Sydney
Rosedale Oval
Round 3 Third Grade - VS Sydney
Birchgrove Park
Round 3 Fourth Grade - VS Sydney
Fairfield Oval
Kingsgrove Sports Twenty20 Cup Round 1 - VS Parramatta
Rosedale Oval
Poidevin Gray U/21 Round 1 - VS Parramatta
Rosedale Oval
Round 2 Second Grade - VS Sydney University
University Oval 1
Round 2 Fifth Grade - VS Sydney University
Don Dawson Oval
Round 2 Fourth Grade - VS Sydney University
TBC
Round 2 Third Grade - VS Sydney University
Fairfield Oval
Round 2 First Grade - VS Sydney University
Rosedale Oval
Round 1 Fourth Grade - VS Bye
Round 1 Third Grade - VS Bye
Round 1 Fifth Grade - VS Bye
Round 1 2nd Grade - VS Penrith
Howell Oval
First Grade Round 1 - VS Penrith
Rosedale Oval
First Grade Round 13 - VS Mosman
Allan Border Oval
Third Grade Round 13 - VS Mosman Day 2
Rawson Oval
Fourth Grade Round 13 - VS Mosman Day 2
Fairfield Oval
Second Grade Round 13 - VS Mosman Day 2
Rosedale Oval
Fifth Grade Round 13 - VS Mosman Day 2
Balmoral Oval
Fifth Grade Round 13 - VS Mosman Day 1
Balmoral Oval
Fourth Grade Round 13 - VS Mosman Day 1
Fairfield Oval
Third Grade Round 13 - VS Mosman Day 1
Rawson Oval
Second Grade Round 13 - VS Mosman Day 1
Rosedale Oval
Fourth Grade Round 12 - VS Bankstown Day 2
Kelso Park
Fifth Grade Round 12 - VS Bankstown Day 2
Don Dawson Oval
First Grade Round 12 - VS Bankstown Day 2
Rosedale Oval
Second Grade Round 12 - VS Bankstown Day 2
Bankstown Oval
Third Grade Round 12 - VS Bankstown Day 2
Fairfield Oval
Third Grade Round 12 - VS Bankstown Day 1
Fairfield Oval
Fifth Grade Round 12 - VS Bankstown Day 1
Don Dawson Oval
Fourth Grade Round 12 - VS Bankstown Day 1
Kelso Park
First Grade Round 12 - VS Bankstown Day 1
Rosedale Oval
Second Grade Round 12 - VS Bankstown Day 1
Bankstown Oval
First Grade Round 11 - VS North Sydney UTS Day 2
North Sydney Oval
First Grade Round 11 - VS North Sydney UTS Day 1
North Sydney Oval
Second Grade Round 11 - VS North Sydney UTS
Rosedale Oval
Fourth Grade Round 11 - VS North Sydney UTS
Fairfield Oval
Fifth Grade Round 11 - VS North Sydney UTS
Tunks Park
Third Grade Round 11 - VS North Sydney UTS
Bon Andrews Oval
Poidevin Gray U/21 Round 6 - VS Bankstown
Bankstown Oval
First Grade Round 10 - VS Sutherland
Rosedale Oval
Fifth Grade Round 10 - VS Sutherland
Don Dawson Oval
Second Grade Round 10 - VS Sutherland
Glenn McGrath Oval
Fourth Grade Round 10 - VS Sutherland
Third Grade Round 10 - VS Sutherland
Fairfield Oval
First Grade Round 9 - VS St. George
Rosedale Oval
Second Grade Round 9 - VS St. George
Hurstville Oval
Fourth Grade Round 9 - VS St. George
Harold Fraser Reserve
Third Grade Round 9 - VS St. George
Fairfield Oval
Fifth Grade Round 9 - VS St. George
Don Dawson Oval
First Grade Round 8 - VS Penrith Day 2
Howell Oval
Second Grade Round 8 - VS Penrith Day 2
Rosedale Oval
Fourth Grade Round 8 - VS Penrith
Fairfield Oval
Fifth Grade Round 8 - VS Penrith
Rance Oval
Poidevin- Gray U/21 Round 5 - VS Penrith
Rosedale Oval
Second Grade Round 8 - VS Penrith Day 1
Rosedale Oval
First Grade Round 8 - VS Penrith Day 1
Howell Oval
Fourth Grade Round 7 - VS Parramatta
Fairfield Oval
Fifth Grade Round 7 - VS Parramatta
Castlewood Oval
Third Grade Round 7 - VS Parramatta
Merrylands Park
Third Grade Round 8 VS Penrith
Bill Ball Oval
Kingsgrove Sports Twenty20 Cup Semi Final - VS Bankstown
Bankstown Oval
First Grade Round 7 - VS UNSW Day 2
Rosedale Oval
Second Grade Round 7 - VS NSW Day 2
David Phillips Memorial Fields
Fourth Grade Round 6 - VS UNSW
David Phillips Memorial Fields
Third Grade Round 6 - VS UNSW
Fairfield Oval
Fifth Grade Round 6 - VS UNSW
Don Dawson Oval
Second Grade Round 7 - VS NSW Day 1
David Phillips Memorial Fields
First Grade Round 7 - VS UNSW Day 1
Rosedale Oval
Fourth Grade Round 5 - VS Campbelltown- Camden
Fairfield Oval
Fifth Grade Round 5 - VS Campbelltown- Camden
Raby Oval 3
Third Grade Round 5 - VS Campbelltown- Camden
Raby Oval 2
Kingsgrove Sports Twenty20 Cup Round 8 - VS Hawkesbury
Rosedale Oval
Poidevin- Gray U/21 Round 4 - VS Hawkesbury
Rosedale Oval
Second Grade Round 6 - VS Blacktown- Mounties Day 2
Joe McAleer Park
First Grade Round 6 - VS Blacktown- Mounties Day 2
Rosedale Oval
Fourth Grade Round 4 - VS Blacktown Mounties
Jim Hanshaw Oval
Third Grade Round 3 - Round 4 VS Blacktown Mounties
Fairfield Oval
Fifth Grade Round 4 - VS Blacktown Mounties
Don Dawson Oval
Poidevin- Gray U/21 Round 3 - VS Northern Districts
Rosedale Oval
Second Grade Round 6 - VS Blacktown- Mounties Day 1
Joe McAleer Park
First Grade Round 6 - VS Blacktown- Mounties Day 1
Rosedale Oval
Fourth Grade Round 3 - VS Randwick Petersham
Fairfield Oval
Third Grade Round 3 - Round 3 Randwick Petersham
TBC
Fifth Grade Round 3 - VS Randwick Petersham
TBC
First Grade Round 5 - VS Hawkesbury
Owen Earle Oval
Fifth Grade Round 2 - VS Hawkesbury
Benson's Lane Oval
Third Grade Round 2 - VS Hawkesbury
Benson's Lane Oval
Fourth Grade Round 2 - VS Hawkesbury
Fairfield Oval
Second Grade Round 5 - VS Hawkesbury
Rosedale Oval
First Grade Round 5 VS - Hawkesbury
Owen Earle Oval
Kingsgrove Sports Twenty20 Cup Round 5 - VS Sydney University
Rosedale Oval
Kingsgrove Sports Twenty20 Cup Round 4 - VS Campbelltown- Camden
Rosedale Oval
Kingsgrove Sports Twenty20 Cup Round 6 - VS Blacktown- Mounties
Joe McAleer Park
Third Grade Round 1 - VS Sydney
Fairfield Oval
First Grade Round 4 - VS Sydney
Rosedale Oval
Fourth Grade Round 1 - VS Sydney
Ryde Oval
Second Grade Round 4 - VS Sydney
Birchgrove Park
Fifth Grade Round 1 - VS Sydney
Don Dawson Oval
Kingsgrove Sports Twenty20 Cup Round 2 - VS Northern District
Mark Taylor Oval
Second Grade Round 3 Day 2 - VS Parramatta
Merrylands Park
First Grade Round 3 Day 2 - VS Parramatta
Old Kings Oval
Poidevin- Gray U/21 - VS Sydney University
University Oval 1
Second Grade Round 3 Day 1 - VS Parramatta
Merrylands Park
First Grade Round 3 Day 1 - VS Parramatta
Old Kings Oval
Kingsgrove Sports Twenty20 Cup Round 1 - VS Western Suburbs
Pratten Park
Poidevin- Gray U/21 T20 Curtain Raiser - VS Western Suburbs
Pratten Park
First Grade Round 2 Day 2 - VS Campbelltown- Camden
Raby Oval 1
Second Grade Round 2 Day 2 - VS Campbelltown- Camden
Raby Oval 2
Second Grade Round 2 Day 1 - VS Campbelltown- Camden
Raby Oval 2
First Grade Round 2 Day 1 - VS Campbelltown- Camden
Raby Oval 1
First Grade Round 1 - VS Randwick Petersham
Petersham Oval
Second Grade Round 1 - Randwick Petersham
Kensington Oval

FRIENDS OF FAIRFIELD

Check out these great deals available for FLCC members from our sponsors and community: